آموزش ویولن مبتدی - گام های اولیه و نکات مهم

تاریخچه ویولون

اگر به دنبال حقایق جالب درباره ویولن هستید؟ در این مقاله، شما با ۲۶ واقعیت جالب در مورد ویولن آشنا خواهید شد! قبل از پرداختن به متن اصلی بهتر است به اطلاعاتی در رابطه با تاریخچه ویولن بپردازیم.

اجداد شرقی ویولن

سازهایی مانند ویولن که در آن ها از کمان برای تولید صدا استفاده می شود، سازهای زهی آرشه ای نامیده می شوند. رباب عربی و ربک که در قرون وسطی در مناطق شرقی رواج داشت و در اسپانیا و فرانسه در قرن پانزدهم به طور گسترده ای نواخته می شد. جزو اجداد ویولن محسوب می شوند. در اواخر قرون وسطی، سازهای زهی کمان دار به نام کمانچه در اروپا ظاهر شد. وساز هایی همانند، erhu چینی و morin khur در شرق با الهام از رباب تکامل یافتند و بنابراین آنها نیز از بستگان ویولن هستند.

چه کسی اولین ویولن را ساخت؟

در مقایسه با اجدادش، ویولن از نظر ظاهری و با گذشت زمان چندان تغییری پیدا نکرد. هیچ سند و مدرک معتبری مبنی بر تولد اولین ویولن ها وجود ندارد و فقط چند نقاشی و عکس در این باره یافت شده است؛ اما قدیمی ترین ویولن موجود در جهان مربوط به سال ۱۵۵۰ می باشد.

دو سازنده قدیمی ویولن در تاریخ ثبت شده که هر دو از شمال ایتالیا هستند: آندره آماتی از کرمونا و گاسپارو دی برتولوتی از سالن (گاسپارو دی سالن). دو سازنده ویولن، باعث گسترش و ظهور ویولن در سطح جهان شدند. ویولن های تولید شده توسط این دو نفر هنوز هم وجود دارند. در حقیقت، قدیمی ترین ویولن موجود امروزه یکی از ساخته های آندره آماتی در حدود سال ۱۵۶۵ است.

ویول، یکی از اقوام ویولن است؟

گرچه ویولن در اواسط قرن شانزدهم به جهان معرفی شد، اما ساز مشابهی در حدود قرن چهاردهم ساخته شد که ویول نام داشت. ویول در قرن شانزدهم و هفدهم رونق گرفت و در واقع ویولن و ویول در یک دوره با یکدیگرهمزیستی داشتند.

سازهای خانواده ویول دارای سوراخ صدای f شکل نیستند بلکه دارای یک سوراخ صدای C شکل اند که فقط کاربرد تزئینی دارند. ویولن نسبت به ویولن تعداد سیم های بیشتری دارد؛ و بدنه آن ضخیم تر از ویولن است.

حقایق جالب درباره ویولن

مردم تمام زندگی خود را صرف مطالعه مزایای احتمالی نواختن ویولن، تاریخچه آن و نحوه نواختن آن کرده‌اند. که از کاوش ها و جستجو های آن ها حقایق جالبی بدست آمده که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • بیشتر مردم نواختن ویولن را یک کار فکری می‌دانند. با این حال، یک ویولونیست می‌تواند حدود ۱۷۰ کالری در ساعت بسوزاند. که معادل کالری یک نوشابه است!
 • بر اساس تحقیقاتی در سطوح مختلف پردازش شناختی انجام شده است، مشخص شده است که نوازندگان ویولن سرعت پردازش بیشتری نسبت به یک فرد معمولی که ساز نمی‌نوازد، دارند.
 • حتی اگر سال دقیق ایجاد ویولن یک رمز و راز باشد، ما می دانیم که طراحی ویولن مدرن بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد. و با وجود اینکه ساختار ویولون از آن زمان تغیر چندانی نداشته است اما کمان و سایر لوازم جانبی تغییرات زیادی را تجربه کرده‌اند.
 • تولید اولین ویولون های مدرن به ایتالیایی‌ها نسبت داده می‌شود. بسیاری از سازندگان ایتالیایی مانند استرادیواری در شهر کوچک کرمونا زندگی و کار کردند و قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین ویولن‌های جهان را ایجاد کردند.
 • کلمه "ویولن" از واژه لاتین قرون وسطایی vitula گرفته شده است. آنچه آن را به یکی از جالب‌ترین واقعیت‌های ویولن تبدیل کرده این است که ترجمه مدرن vitula به زبان لاتین به معنی "گاو ماده" است.
 • نوازندگان تار، مانند ویولونیست ها، مغز بزرگ‌تری نسبت به دیگران دارند.. این امر تا حدی به دلیل مهارتهای حرکتی پیچیده و استدلال مورد نیاز برای نواختن ساز است.
 • بدنه اصلی ویولن مدرن شامل ۷۰ قسمت مختلف است. در سازهای با کیفیت بالا، این قطعات همه از انواع چوب ساخته شده‌اند.
 • فریتس کرایسلر ویولون مشهور در WWI به عنوان کاپیتان خدمت می‌کرد. حساسیت شنیداری وی که با نواختن ویولن ایجاد شده بود، به وی اجازه داد تا با شنیدن صدای تغییر پوسته‌های ورودی در میدان جنگ، محل توپخانه دشمن را تشخیص دهد.
 • قبل از اینکه رهبران ارکستر هدایت کنسرت‌ها را بدست بگیرند.. آهنگسازان برجسته غالباً تنظیمات ارکستر خود را برپایه ویولون انجام می‌دادند.
 • حتی اگر موتزارت پیانیست و آهنگساز برجسته‌ای بود، وی ویولون هم می‌نواخت. در واقع، پدر موتزارت به او ویولون یاد می‌داد.
 • ویالون های مدرن تا حد زیادی توسط گاسپارو دا سلو، آندریا آماتی، و آنتونیو استرادیواری، که همه در طول قرن ۱۶ و در ایتالیا زندگی می‌کردند، توسعه داده شد.
 • ویولن از طریق پسر عموی دور خود، لیرا، با امپراتوری بیزانس پیوند دارد. این ساز باستانی به "rebec" و سپس کمانچه قرون وسطی تبدیل شد، تا اینکه سرانجام ویولن‌های مدرن ساخته شدند.
 • ویولن به ابزاری اساسی در فرهنگهای مختلف دنیا، از ایرلند گرفته تا هند تبدیل شده است. برخی از این فرهنگ‌ها شیوه‌های مختلفی برای نواختن این ساز دارند و یکی از جالب‌ترین واقعیت‌های ویولن این است که برخی از بنوازندگان هندی هنگام نواختن ویولون روی زمین می‌نشینند و پاهای خود را بصورت ضربدی روی هم قرار می‌دهند.
 • قسمت‌هایی از مغز که مسئول دست چپ و راست هستند در ویولونیست ها حساسیت بیشتری دارند. این بدان معناست که نوازندگان ویولن کنترل آگاهانه بیشتری بر دستان خود دارند.
 • برخی از مشهورترین مشاغل ویولونیست ها شامل آموزش، اجرا در ارکسترها یا سایر گروه‌های کوچک است. به دست آوردن موقعیت‌های ارکسترال که بسیاری بدنبال آن هستند کار دشوار است.
 • در سال ۱۶۲۶، پادشاه لویی سیزدهم فرانسه ارکستری به نام Les 24 Violons du Roi ایجاد کرد. این کار باعث شد ویولن برای اولین بار در تاریخ مطرح شود.
 • نیکلو پاگانینی یکی از اولین نوازندگان پیشگلم در سبک" راک" شد. سبک آهنگسازی انقلابی و نوازندگی او الهام بخش بسیاری از مجریان و آهنگسازان دیگر مانند لیست، شومان، برامس و راخمانینوف بود.
 • بسیاری از حقایق ویولن نشان می‌دهد که نواختن این ساز تأثیر چشمگیری در توسعه ذهن دارد. مطالعه‌ای از دانشگاه هاروارد نشان داد که آموزش اولیه ویولن باعث بهبود مهارت‌های شناختی بی شماری از جمله حافظه، استدلال غیرکلامی و توجه می‌شود.
 • صدای غنی ویولن تا حدی از یک میخ کوچک درون ساز در زیر خرک ناشی می‌شود. که این کار را با دریافت ارتعاشات ایجاد شده توسط سیم‌ها بر روی خرک و انتقال آنها به پشت ویولن انجام می‌دهد.
 • گران‌ترین ویولن توسط یک سرمایه گذار خصوصی و با قیمت ۱۶ میلیون دلار خریداری شد. با این حال، در موزه اشمولین در حال حاضر ویولونی به قیمت ۲۰ میلیون دلار وجود دارد.
 • Itzhak Perlman ویولونیست مشهوری ست که با وجود ابتلا به فلج اطفال در کودکی، به شهرت رسید و اکنون یکی از بهترین نوازندگان ویولن در جهان بشمار می‌رود. در حقیقت، پرلمن در سال ۲۰۱۶ وقتی از او خواسته شد در مراسم تحلیف پرزیدنت اوباما برنامه اجرا کند، به شهرت بالایی دست یافت.
 • ویولن و کمانچه سازهای یکسانی هستند. حتی اگر اصطلاح "ویولن" بیشتر در ارتباط با موسیقی کلاسیک و "کمانچه" با موسیقی ایرلندی یا فولکلور استفاده شود، در واقع این دو یک آلت موسیقی یکسان هستند.
 • محققانی که بر روی خاصیت انعطاف پذیری مغز مطالعه می‌کنند، اغلب از ویولونیست ها برای بررسی میزان سازگاری مغز استفاده می‌کنند.
 • لیندزی استرلینگ ویولونیست در YouTube بیش از ۱۰.۵ میلیون مشترک دارد. پربیننده‌ترین ویدئوی وی "Crystalize" بیش از ۱۹۴ میلیون بازدید داشت.
 • حقایق تکان دهنده‌تری از ویولن را می‌خواهید؟ رشته‌های ویولن در اصل از روده خشک شده گربه‌ها و سایر حیوانات ساخته می‌شدند! امروزه رشته‌ها از ترکیبی مواد مصنوعی و انواع فلزات ساخته می‌شوند.
 • کمان ویولن در ابتدا به شکل کمان شکار بود. این تغییر در قرن ۱۹ توسط François Tourte به شکل امروزی طراحی شد.

ویولن یکی از چالش برانگیزترین و پاداش آورترین سازهایی است که می‌توانید یاد بگیرید. همچنین یکی از معدود سازهایی است که می‌تواند صداهای متنوع و پیچیده‌ای ایجاد کند.

و موارد فوق تنها چند مورد از جالبترین واقعیت‌ها در مورد ویولن هستند و موارد بسیار جالب دیگری نیز برای یادگیری وجود دارد.

حالا به موضوع اصلی مطلب بپردازیم:

اگر یک مبتدی هستید و فقط به این فکر می کنید که می خواهید ویولن نواختن را یاد بگیرید، نکاتی وجود دارد که باید در ابتدا بررسی کنید.

از همان ابتدا حرفه ای نخواهید بود

اگر می خواهید به عنوان یک مبتدی یادگیری ویولن را شروع کنید، به خاطر داشته باشید که نواختن این ساز کار دشواری است. هنگامی که برای اولین بار شروع به کار می کنید، مطمئنا همانند نوازندگان حرفه ای که در ویدیو های مختلف دیده اید نخواهید بود. با این حال، با تمرین، تمرکز و نظم در یادگیری دروس، هر هفته پیشرفت های چشمگیری خواهید دید. برای ویولونیست حرفه ای شدن راه درازی در پیش دارید، اما اگر مصمم باشید و به توصیه های معلم خود گوش دهید با گذشت زمان به یک نوازنده برجسته تبدیل خواهید شد.

ممکن است یادگیری نت موسیقی برای شما دشوار باشد

در آغاز، ممکن است یادگیری نت خوانی از روی برگه برای شما چالش برانگیز باشد که یاد بگیرید. توسعه این مهارت وقت و تمرین زیادی را می طلبد. با این وجود، هنگامی که این مهارت را کسب کردید، قادر خواهید بود تقریباً هر قطعه موسیقی را تمرین کرده و نواختن آن را به روشی کامل یاد بگیرید.

ویولن شما ممکن است پر سر و صدا باشد

به عنوان یک مبتدی اغلب متوجه خواهید شد که سر و صدایی که ویولن شما ایجاد می کند کاملا گوش خراش است. این اتفاق به دلیل نحوه نگه داشتن ویولن می افتد. یادگیری نحوه صحیح نگه داشتن ویولن به شما کمک می کند تا این صدای گوش خراش را کاهش دهید.

ممکن است لازم باشد چیزهای اضافی زیادی بخرید

اگر می خواهید یک نوازنده ویولن حرفه ای شوید، چیزهای زیادی وجود دارد که علاوه بر ویولن نیاز به خرید خواهید داشت. این موارد شامل رشته های اضافی، رزین، پایه موسیقی، تنظیم کننده، تاپ ژنده و راک و البته درس های موسیقی است. یادگیری نواختن ویولن بدون داشتن معلم واجد شرایط بسیار دشوار است، بنابراین توصیه می کنیم حتما از یک معلم خوب درس بگیرید.

شما همیشه باید تلاش کنید تا بهترین ویولونیست باشید

نوازندگان ویولن در جهان زیاد هستند. اگر می خواهید یک نوازنده ویولن حرفه ای شوید، باید تمرکز و اشتیاق داشته باشید تا بتوانید با بسیاری نوازندگان حرفه ای و عالی دیگر در این زمینه رقابت کنید.

دانستن همه این ها مهم است اگر واقعاً در تلاش برای یادگیری ویولن جدی هستید.

دیدگاه‌ها
ali nikel
good
افزودن دیدگاه جدید