قیمت کمانچه هاشم و معرفی آن

هنرجویانی که ساز کمانچه را برای یادگیری انتخاب میکنند، باید با انواع مدل ها و برندهای آن آشنایی پیدا کنند. دانستن قیمت کمانچه هاشم و معرفی آن می تواند تا حدودی این بار را از دوش این افراد بردارد. کمانچه هاشم برای افرادی که به تازگی یادگیری این ساز را شروع کرده اند، بسیار مقرون به صرفه می باشد. بسیاری از نوازندگان کمانچه این ساز را می شناسند و به خرید آن توصیه می کنند. قیمت کمانچه هاشم با توجه به مدل های مختلف آن متفاوت می باشد.

در صورت نیاز به تهیه این ساز، می توانید قیمت کمانچه هاشم را، با توجه به نوسانات بازار به طور روزانه کسب کنید. کمانچه سازی زهی-آرشه ای و از خانواده سازهای سنتی در ایران می باشد. این ساز یکی از قدیمی ترین سازهای موسیقی ایرانی است، که در دو نوع پشت باز و پشت بسته ساخته می شود. کمانچه هاشم از بخش های مختلفی از جمله کاسه، دسته، پوست، سیم، خرک، شیطانک و سرپنجه تشکیل شده است.

سازنده این ساز هاشم پشتدار نام دارد، که از سازندگان قدیمی این ساز بوده و اهل لرستان می باشد. ایشان در حال حاضر در تهران مشغول به ساخت کمانچه هاشم می باشند. این سازنده بیشتر سازهای خود را به صورت یک تکه و پشت باز می سازد. در سال های اخیر نیز به ساخت کمانچه های ترکه ای روی آورده است. این سازها از کیفیت بالایی برخوردار می باشند و برای افراد مبتدی بسیار مناسب هستند.

قیمت کمانچه هاشم بسیار مقرون به صرفه می باشد

اجزای تشکیل دهنده کمانچه

ساز کمانچه از بخش های مختلفی از جمله کاسه که مهمترین قسمت آن است، تشکیل شده. کمانچه هاشم همچون سایر مدل های این ساز، به صورت ترکه ای و یک تکه ساخته می شود. قیمت کمانچه هاشم با توجه به مواردی که بیان شد، متغیر می باشد. قسمتی از کمانچه دارای سطحی صاف است، که با لایه ای از پوست طبیعی در کمانچه هاشم، پوشانده شده است. سیم های کمانچه از این قسمت ساز عبور کرده و به دو سمت آن کشیده می شود. کاسه ساز از یک سمت به دسته ساز و یا سرپنجه منتهی می شود و از سوی دیگر به سیم گیر و انتهای ساز.

دسته کمانچه هاشم با ظرافت به کاسه آن اتصال پیدا کرده است. در این قسمت از ساز، سیم ها عبور می‌کنند، که نوازنده با استفاده از آن میتواند با جابجایی دست خود نتهای موسیقی را بنوازد. در انتهای  دسته ساز، به گوشی ها می رسیم. گوشی ها کار نگهداری از سیم های ساز و همچنین کوک آن را برعهده دارند. کمانچه را به طور نشسته می نوازند. برای اینکه نوازنده بتواند به راحتی بنوازد، در قسمت پایینی ساز پایه‌ای فلزی تعبیه شده، که قابلیت جمع شدن در ساز را دارد. این پایه دارای زائده ای می باشد که آن را بر روی زمین و یا پای نوازنده، ثابت نگه می دارد.

بر روی پوست ساز، بخشی به نام خرک قرار می گیرد، که سیم های ساز از روی آن عبور می کنند. از دیگر قسمت های کمانچه باید به شیطانک اشاره کنیم، که از جنس استخوان ساخته می شود. این بخش از ساز بین سرپنجه و جعبه گوشی ها قرار دارد که سیم ها از روی آن عبور می کنند. کمانچه توسط آرشه به صدا در می آید. آرشه میله ای چوبی است، که به آن دسته ای مو (موی طبیعی اسب و یا مصنوعی) وصل می شود. از کشیده شدن موها بر روی سیم ها، ساز به صدا در می آید.

قیمت کمانچه هاشم، با توجه به کیفیت متریالی که در آن استفاده شده، بسیار مقرون به صرفه می باشد. این مواد در صدادهی ساز و رسا بودن آن تاثیر مستقیم دارد.

کیفیت ساخت، در قیمت کمانچه هاشم تاثیر گذار است.

ویژگی های برجسته با توجه به قیمت کمانچه هاشم

کمانچه هاشم دارای ویژگی های مهمی می باشد، که سبب بالا رفتن کیفیت آن شده است. توجه داشته باشید که قیمت کمانچه هاشم با توجه به این ویژگی ها متغیر می باشد. عمق صدای این کمانچه و همچنین صدای نرمی که از آن تولید می‌شود، به دلیل استفاده از چوب توت و گردو در این ساز می‌باشد. بدنه کمانچه هاشم از جنس چوب توت است. برای ساخت گوشی ها و سرپنجه ساز که نیاز به استحکام دارد نیز از چوب گردو استفاده می شود. استفاده از چوب گردو، از تاب خوردگی ساز در قسمت دسته آن، جلوگیری میکند. کاسه کمانچه هاشم با الگوی صد ترک ساخته شده است. این خصوصیت ظاهری بسیار زیبا و جذاب به آن بخشیده است.

از دیگر ویژگی های این ساز با توجه به قیمت کمانچه هاشم، استفاده از پوست طبیعی می باشد. تفاوت قیمت کمانچه هاشم به دلیل زحمتی است، که هنگام ساخت هر کدام از مدل های آن، صرف می شود.

از دیگر ویژگی های این ساز می توان به یک دست بودن صدا در کمانچه هاشم و کیفیت رنگرزی در این ساز اشاره کرد.

استفاده از متریال مرغوب با توجه به قیمت کمانچه هاشم

نکات مهم هنگام خرید کمانچه هاشم

چنانچه قصد خرید کمانچه به صورت دست دوم، را دارید باید به سلامت آن توجه فرمایید. قیمت کمانچه هاشم در سازهای دست دوم، ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به کمانچه نو کمتر می باشد. از آنجایی که برخی افراد قصد فروش این ساز را دارند، می توانید با کارشناسی لازم و اطمینان از سلامت ساز آن را تهیه نمایید. یکی از مزیت های خرید ساز دست دوم برای بسیاری از هنرجویان، هماهنگی بودجه آن ها با قیمت کمانچه هاشم می باشد.

در صورتی که اقدام به خرید ساز به صورت نو می کنید نیز، باید از سلامت ساز اطمینان حاصل فرمایید. با توجه به اینکه این ساز از جنس چوب ساخته شده، ممکن است در اثر جابجایی و یا تغییرات آب و هوایی آسیب ببیند. توصیه می کنیم که برای اطمینان از سلامت آن حتما با اساتید خود مشورت کنید.

قیمت کمانچه هاشم این روزها به دلیل نوسانات بازار، متغیر است. بنابراین قبل از تهیه آن از قیمت به روز این محصول اطمینان حاصل فرمایید. هنرجویان باید توجه داشته باشند، که عموما هنگام خرید این ساز، کاور و آرشه کمانچه به همراه ساز می باشد. بنابراین نیازی به پرداخت هزینه به صورت جداگانه نخواهید داشت. 

کمانچه هاشم را حتما از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. با توجه به این که این روزها افراد سودجو به دنبال سوء استفاده از افراد ناآگاه می‌باشند، باید از اعتبار آنها آگاهی حاصل کنید.

افزودن دیدگاه جدید