قیمت کمانچه بکتاش و آشنایی با آن

کمانچه یکی از سازهای قدیمی در ایران می باشد، که در خانواده سازهای سنتی یا ایرانی جای می گیرد. یکی از پرطرفدارترین آنها کمانچه بکتاش می باشد، که بسیاری از نوازندگان با آن آشنایی دارند. دریافت اطلاعات در مورد قیمت کمانچه بکتاش و آشنایی با آن می تواند شما در تصمیم گیری بهتر یاری کند.

کمانچه بکتاش جزو سازهای زهی-آرشه‌ ای می‌باشد و نواختن آن با آرشه (کمانه) امکان پذیر است. یکی از مهمترین بخش های کمانچه، کاسه ساز می باشد. این قسمت به صورت یک تکه و یا ترکه ای ساخته می شود. با توجه به انتخاب هر کدام از آنها قیمت کمانچه بکتاش متغیر می باشد. دسته ای برای این ساز تعبیه شده است، که به بدنه اصلی و یا همان کاسه ساز متصل می‌شود. سیم‌های ساز نیز بر روی این دسته قرار می‌گیرند و نوازنده میتواند با گرفتن این سیم‌ها، نتهای مختلف را در این ساز تولید کند. تعداد سیم‌های این ساز چهار عدد میباشد، که از هرطرف به انتهای دسته و کاسه ساز متصل می‌شود. سیم ها بر روی دسته، توسط گوشی هایی که در انتهای آن طراحی شده، نگهداری و کوک می‌شوند.

سطح کروی شکل کاسه در یک بخش دارای حفره ای می باشد، که توسط لایه ای از پوست حیوانات پوشانده شده. یکی دیگر از قسمت های کمانچه، خرک می باشد، که بر روی پوست ساز قرار گرفته شده. سیم ها را از روی آن عبور میدهند تا به انتهای ساز برسد. لازم به ذکر است که قیمت کمانچه بکتاش، با توجه به کیفیت متریال به کار رفته و مدل آن، از رنج قیمتی متفاوتی برخوردار میباشد.

قیمت کمانچه بکتاش با توجه به مدل های مختلف آن متفاوت می باشد

سیم های ساز پس از عبور از شیطانک به انتهای ساز و در سیم گیر جای می گیرند. بر روی دسته ساز و یا سرپنجه، سیم‌ها از روی زائده‌ای به نام شیطانک عبور می‌کند و در انتها به گوشی‌های ساز می‌رسد. گوشی های ساز نیز از جنس چوب ساخته می شوند. در انتهای ساز، پایه ای تعبیه شده، که قابلیت جمع شدن در داخل ساز را دارد. این پایه از جنس فلز است و نوازنده آن را بر روی پا و یا زمین می گذارد، تا به راحتی بنوازد. نوازنده کمانچه، این ساز را به صورت نشسته می نوازد.

قیمت کمانچه بکتاش با توجه به نوسانات بازار، متغیر است و برای تهیه آن می‌توانید چند روز قبل، از قیمت کمانچه بکتاش اطلاع کسب کنید.

ویژگی های برجسته با توجه به قیمت کمانچه بکتاش

یکی از ویژگی های مهم کمانچه بکتاش، صدای رسا و دلنشین آن می باشد. این صدای نرم و دلنشین به دلیل استفاده از چوب توت و گردو در این ساز، به وجود می آید. چوب توت در بدنه این ساز به کار رفته است. از چوب گردو نیز برای برخورداری از استحکام بیشتر در گوشی های ساز، استفاده شده است. این ساز در مدل های مختلفی ساخته می شود، که قیمت کمانچه بکتاش، با توجه به آن متغیر می‌باشد.

از دیگر ویژگی های کمانچه بکتاش می توان به جنس شیطانک اشاره کرد، که از استخوان ساخته شده است. استخوان با توجه به استحکام خود، از فرو رفتن سیم ها در آن جلوگیری می کند. قیمت کمانچه بکتاش، با توجه به تعداد ترکه هایی که در این ساز تولید می‌شود و یا یک تکه بودن کاسه ساز، متغیر است. این تفاوت قیمت کمانچه بکتاش به دلیل زحمتی است، که هنگام تهیه هرکدام از این مدل ها صرف می‌شود. جنبه دیگر آن نیز بحث زیبایی شناسی ساز است، که با توجه به رنگ های مختلف چوب و سلیقه سازنده آن، متفاوت می باشد.

قیمت کمانچه بکتاش را به روز کسب کنید

اگر از اساتید خود در مورد کمانچه بکتاش مشورت بگیرید، آنها قطعا خرید این ساز را توصیه خواهند کرد. به این دلیل که تجربه ثابت کرده است، که کمانچه بکتاش از استحکام بسیار مناسبی برخوردار می‌باشد. از دیگر ویژگی های کمانچه بکتاش می توان به این موارد اشاره کرد:

  • رعایت اندازه، الگوها و وزن به صورت استاندارد
  • یک دست بودن صدا در کمانچه بکتاش
  • حجم و عمق صدای مناسب
  • کیفیت بالا در رنگرزی ساز
  • انضباط در چینش گوشی ها و کیفیت خرک
  • جنس خوب و نرمی صدای ساز
  • کیفیت مناسب در ساخت و چسباندن دسته، کاسه و پوست
  • کیفیت بالا و طراحی زیبا
  • به صرفه بودن ساز نسبت به قیمت کمانچه بکتاش

نکات مهم هنگام خرید کمانچه بکتاش

برخی از افراد به خاطر عدم استفاده و یادگیری این ساز، کمانچه خود را به صورت دست دوم به فروش میرسانند. در مواردی نیز مشاهده شده، که افراد برای ارتقای ساز خود به سطح کیفیت بالاتر، اقدام به فروش سازهای قدیمی می کنند. در صورتی که قصد خرید ساز دست دوم را دارید، توجه داشته باشید، که قیمت کمانچه بکتاش، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از نمونه کمانچه نو، کمتر خواهد بود. بنابراین اگر در بودجه خود دچار محدودیت هستید، می‌توانید با راهنمایی اساتید خود، به سراغ سازهای دست دوم بروید.

شاید قیمت کمانچه بکتاش نسبت به نمونه‌های دیگر کمی بیشتر باشد، اما توجه داشته باشید که این افزایش قیمت به دلیل کیفیت آن می‌باشد. البته در بین مدل های مختلف آن، قطعا می توان کمانچه ای، حتی با بودجه محدود تهیه کرد.

 

قیمت کمانچه بکتاش با توجه به نوسانات بازار متغیر می باشد

 

هنگام خرید کمانچه بکتاش به سلامت ساز توجه کنید. البته این به آن معنا نیست که این ساز کیفیت پایینی دارد. کمانچه از چوب ساخته شده است، به همین دلیل در اثر جابجایی و تغییر آب و هوا ممکن است دچار آسیب شود. توصیه می کنیم، هنگام خرید حتما از راهنمایی نوازنده ای دوره دیده، استفاده کنید.

همانطور که پیشتر راجع به آن صحبت کردیم، قیمت کمانچه بکتاش را باید به روز کسب کنید. بنابراین مراقب افراد سودجو که به دنبال دریافت مبالغ بالاتر از قیمت روز را دارند، باشید.

در روزهای اول یادگیری کمانچه، نیاز به هزینه‌های بالا نخواهید داشت و می‌توانید کار خود را با نمونه‌ای مقرون به صرفه تر شروع کنید. توجه داشته باشید، که آرشه در این ساز به صورت جداگانه به فروش نمیرسد و فروشنده وظیفه دارد آن را به همراه کمانچه ارائه دهد. این ساز عموما از لوازم دیگری از جمله کاور و کُلیفن برخوردار می باشد. در آخر توصیه می کنیم، کمانچه بکتاش را حتما از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

افزودن دیدگاه جدید