قیمت کمانچه نریمان و ساختار آن

این روزها علاقه‌مندان به موسیقی خصوصا ساز کمانچه، به دنبال کسب اطلاعات لازم در مورد معرفی و قیمت کمانچه نریمان و ساختار آن هستند. شناسایی این ساز و آشنایی با ساختار آن می‌تواند هنرجو را در انتخاب دقیق و همچنین چالش‌هایی که برسر راه یادگیری کمانچه است، یاری دهد. دانستن قیمت کمانچه نریمان و نکات مهم در هنگام تهیه این ساز می تواند، انتخاب دقیق تری به علاقه مندان ارائه دهد. ساز کمانچه با آرشه (کمانه) نواخته می شود، بنابراین در خانواده سازهای زهی-آرشه ای جای می گیرد. این ساز قدمتی دیرینه در ایران دارد و در واقع نوع تکامل یافته ساز رباب می باشد.

اجزای تشکیل دهنده کمانچه نریمان

قیمت کمانچه نریمان بسیار مقرون به صرفه می باشد. کمانچه نریمان از بخش های مختلفی از جنس چوب، استخوان، پوست و فلز تشکیل شده است. مهمترین بخش تشکیل دهنده کمانچه کاسه کروی شکلی می باشد، که دارای یک سطح صاف پوشیده شده با لایه نازک از جنس پوست است. کاسه کمانچه را به صورت یک تکه و یا ترکه ای می سازند. این بخش از ساز منتهی به دسته می شود، که سیم ها را بر روی آن قرار می دهند.

در قسمت پایینی کمانچه نیز پایه ای (میله فلزی) تعبیه شده، که قابلیت جمع شدن در داخل ساز را دارد. کمانچه را با تکیه دادن بر این پایه میتوان نواخت. در انتهای این میله فلزی یا پایه، زائده ای وجود دارد که آن را بر روی زمین و یا پای نوازنده ثابت می کند. بر روی دسته کمانچه گوشی هایی قرار داده شده، که با استفاده از آن میتوان سیم ساز را کوک کرد. کمانچه را با وسیله ای به نام آرشه (کمانه) می نوازند. آرشه از چوب میله ای شکل و نازک به همراه دسته ای مو تشکیل شده. از کشیده شدن این موها به سیم، ساز به صدا درمی آید.

این کمانچه دارای صدایی شفاف و پرقدرت با توجه به قیمت کمانچه نریمان است. به دلیل کاسه سبک در ساخت این ساز، اجرای قطعاتی که نیاز به چرخیدن ساز دارد، بسیار آسان می باشد. این امتیاز بالایی است برای این ساز!

کمانچه به طور متداول دارای دو نوع پشت باز و پشت بسته می باشد. یکی دیگر از اجزای کمانچه، شیطانک است. جنس آن از استخوان بوده و سیم‌های ساز از روی آن عبور میکنند، تا به انتهای ساز برسند. از دیگر اجزای تشکیل دهنده کمانچه نریمان، می‌ توان به خرک و سرپنجه اشاره کرد. این ساز را به صورت نشسته می نوازند.

نکات مهم هنگام خرید کمانچه نریمان

کمانچه نریمان یکی از سازهای بسیار مناسب برای هنرجویانی است، که به تازگی می خواهند این ساز را آموزش ببینند. کمانچه نریمان در بین نوازندگان این ساز شناخته شده است. قیمت کمانچه نریمان، نسبت به سایر سازهای در این سطح، بسیار مقرون به صرفه می باشد. سازندگان این ساز در ساخت بدنه از چوب گردو که از مقاومت بالایی برخوردار است، استفاده کرده اند.

یکی از ویژگی های مهم این ساز، کیفیت بالا در ساخت دسته ساز از جنس چوب گردو است. چوب گردو مقاومت بالایی در برابر تاب خوردگی دارد. بنابراین هنگام خرید کمانچه نریمان باید به این نکات توجه کنید. یکی از نکات مهم در ساخت کمانچه نریمان، توجه به اتصال دسته به بدنه ساز است، که در این ساز به بهترین نحو انجام شده. از دیگر نکات مهم هنگام خریدن کمانچه نریمان، سلامت ساز می‌باشد. با توجه به اینکه این ساز پس از ساخته شدن، از کیفیت بالایی برخوردار است. باید پس از خرید نیز به استاد مربوطه، جهت تایید سلامت آن نشان داده شود. به این دلیل که با توجه به بدنه چوبی این ساز، ممکن است در اثر جابجایی یا تغییر شرایط آب و هوایی دچار آسیب شود. بنابراین توصیه می‌کنیم، این ساز و هرنوع ساز دیگری که قصد خرید آن را دارید، تست کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل فرمایید.

قیمت کمانچه نریمان با توجه به کیفیت به کار رفته در چوب آن بسیار مناسب می باشد. بنابراین می توانید این ساز را از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید. با توجه به اینکه این روزها سودجویان در صدد فروش سازهای متفرقه می‌باشند، توجه فرمایید که قیمت کمانچه نریمان و کیفیت آن تضمین شده باشد.

قیمت کمانچه نریمان با توجه به کاربرد چوب توت و گردو بسیار مناسب است.

ویژگی‌های برجسته و قیمت کمانچه نریمان

همانطور که پیشتر راجع به آن صحبت کردیم، قیمت کمانچه نریمان با توجه به متریال به کار رفته در آن بسیار مناسب می باشد. این ساز علاوه بر تناسب قیمت کمانچه نریمان با کیفیت آن، دارای ویژگی هایی می باشد که ارزش آن را چند برابر می کند.

یکی از مهمترین ویژگی های کمانچه نریمان، ترکیب چوب گردو با چوب توت می باشد. این ترکیب صدایی پر طنین و رسا از این ساز ارائه می دهد. کاسه این ساز با توجه به قیمت کمانچه نریمان به صورت ترکه ای ساخته شده است.

همانطور که پیشتر در مورد ساختار کمانچه گفتیم، صفحه رویی آن از پوست تشکیل شده است. لازم به ذکر است که پوست به کار رفته در کمانچه نریمان از جنس پوست بره تودلی می باشد. با توجه به جنس به کار رفته شاهد صدایی دلنشین و همچنین دوام بالایی با توجه به قیمت کمانچه نریمان هستیم.

خریدکمانچه به صورت دست دوم نیز می تواند نیاز هنرجو را به ساز برطرف کند. در بسیاری از موارد، افرادی که از ساز خود استفاده نمی‌کنند و یا ساز خود را تعویض کرده‌اند، اقدام به فروش کمانچه می‌کنند. توجه داشته باشید که خرید کمانچه به صورت دست دوم، مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از قیمت کمانچه نریمان به صورت نو را، کاهش می‌دهد. در برخی موارد ممکن است ساز کمی آسیب دیده باشد، که با توجه به میزان این آسیب‌ها بازهم از قیمت کمانچه نریمان کاسته خواهد شد.

با توجه به قیمت کمانچه نریمان کاسه آن به صورت ترکه ای ساخته می شود.

گوشی های کمانچه نریمان نیز از جنس چوب گردو ساخته شده است. دلیل عمده آن، ایجاد پایداری هنگام کوک کردن ساز می باشد. در این صورت گوشی های کمانچه می تواند مدت زمان بیشتری کوک ساز را ثابت نگه دارد. جنس شیطانک در این ساز از استخوان می باشد. با توجه به اینکه این قسمت از ساز باید وزن سیم ها را تحمل کند. این بخش از جنس استخوان ساخته می شود، تا مقاوم تر بوده و سیم ها در آن فرو نروند. پایه این کمانچه از جنس فلز می باشد، که از استحکام بالایی برخوردار است.

افزودن دیدگاه جدید