کلهر متولد ۱۳۴۲ در شهر تهران می باشد، اگرچه اصالت او و خانواده اش به شهر کرمانشاه بازمی گردد.

وی از پنج سالگی شروع به یادگیری موسیقی کرد و در دوازده سالگی، به شکلی حرفه ای به نوازندگی می پرداخت، تا جاییکه در ۱۳ سالگی همکاری با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه را آغاز کرد.

او سپس برای دوره ی کوتاهی در مرکز هنری چاووش فعالیت داشت و سپس در ۱۷ سالگی برای ادامه ی تحصیل به ایتالیا، و سپس کانادا مهاجرت کرد. کیهان کلهر در دانشگاه کارلتن اتاوا در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی آهنگسازی فارغ التحصیل شد.

در سال های آخر جنگ ایران و عراق، خانه ی کیهان کلهر در تهران، مورد اصابت موشک های عراقی قرار گرفت و پدر، مادر و برادر او بر اثر انفجار کشته شدند. پس از این حادثه،  کلهر در سال ۱۳۷۳ به ایران بازگشت و به فعالیت های مختلف از جمله اجرا در برنامه های تلویزیونی به همراه علیرضا افتخاری پرداخت.

حدود یک سال بعد، در سال ۷۴ برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به کانادا بازگشت و در کنسرت هایی همراه با محمدرضا شجریان و شهرام ناظری به نوازندگی پرداخت. 

کیهان کلهر در مصاحبه های مختلفی، الگوی خود در نوازندگی کمانچه را استاد علی اصغر بهاری عنوان کرده است و تلاش زیادی برای نشان دادن موسیقی اصیل ایرانی به جهانیان انجام داده است. او با هنرمندان بزرگی از ملل دیگر از جمله شجاعت حسین خان» (غزل) یا با کوارتت کرونوس (Kronos Quartet) (جاده ابریشم)، یویوما، ارکستر فیلارمونیک نیویورک و رامبراندت تریو (گروه موسیقی هلندی) همکاری کرده است.

آلبوم «Sing Me Home» به سرپرستی «یویوما» و نوازندگی «کیهان کلهر» توانست جایزه بهترین موسیقی جهانی را از آن خود کند.

این ششمین نامزدی «گرمی» برای کمانچه‌نواز مشهور ایرانی محسوب می‌شود. آلبوم «Sing Me Home» (تا خانه برایم آواز بخوان)، کار مشترک هنرمند چینی ـ آمریکایی و گروه «جاده ابریشم» است.

این نخستین بار نیست که کیهان کلهر نامزد گرفتنِ جایزه «گِرمی» می‌شود. پیش از این هم با آلبوم‌های «بی تو بسر نمی‌شود»، «فریاد»، «باران» و «فراتر از نقشه جغرافیا» که در آن‌ها به‌عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده نقش داشته، نامزد گرفتنِ این جایزه شده است. هر بار هم این جایزه به کلهر نرسید اما او همچنان به راهش در موسیقی ادامه داد و سال به سال بر پررنگ‌شدنِ جایگاه جهانی‌اش در عرصه موسیقی افزوده شد.

کلهر در ابتدای راه بیشتر شهرت خود را با آلبوم شب، سکوت، کویر با آواز محمدرضا شجریان بدست آورد. سازبندی های مناسب و خلاقیت و ابتکاری که او در این آلبوم پیاده سازی کرد، آن را به یکی از درخشان ترین و پرفروش ترین آلبوم های دهه های اخیر تبدیل کرد. 

آلبوم های زمستان است، بی تو به سر نمی شود، فریاد، ساز خاموش و سرود مهر نیز حاصل دیگر همکاری های کلهر با هنرمندان مطرحی از جمله محمدرضا شجریان، حسین علیزاده و همایون شجریان می باشد که در قالب بداهه نوازی انجام شده اند.

افزودن دیدگاه جدید