از نوازندگان حاذق و چیره دست سنتور کشورمان، استاد سعید ثابت است که در سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شدند. 

ایشان علاوه بر نوازندگی، توانسته اند شاگردان زیادی نیز آموزش دهند که در سراسر کشور به هنرنمایی مشغولند. از دیگر فعالیت های ایشان، سرپرستی گروه پایور را می توان نام برد. 

از شاخص ترین کار های سعید ثابت سنتور نوازی ردیف استاد صبا و هم‌چنین اجرای قطعاتی مانند فانوس است. تبحر و توانمندی ایشان علاوه بر ذوق و استعدادی که دارند مرهون شاگردی نزد استاد فرامرز پایور از چهره های ماندگار موسیقی ایران است. 

معمولا از ممتاز ترین شاگردان استاد فرامرز پایور، سعید ثابت را نام می برند که علاوه بر رابطه استاد و شاگردی رابطه صمیمانه ای بین استاد و سعید ثابت نیز وجود داشت. در اجرای قطعات ایشان می توان ردپای سبک نوازندگی و مضراب زنی استاد پایور را به وضوح دید. 

از دیگر اساتید سعید ثابت، ارفع اطرایی، اسماعیل واشقی و اسماعیل تهرانی بودند که در شکل گیری شخصیت هنری ایشان تاثیر بسیاری داشتند و در نوازندگی سنتور نیز نکات زیادی به ایشان آموختند.

سابقه تحصیلی

اگر چه استاد سعید ثابت متولد ۱۳۳۸ است ولی از سنین خردسالی به یادگیری موسیقی علاقه نشان داد به طوری که آموزش ایشان به سن ۱۱ سالگی با ثبت نام در هنرستان موسیقی ملی بر می گردد. 

دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر تهران نیز می تواند گواه شناخت و اطلاعات بالای ایشان در زمینه موسیقی باشد. 

تجلیل از این چهره شناخته شده موسیقی ایران زمین بالاخره در سال ۱۳۹۳ در فرهنگ سرای ارسباران اتفاق افتاد که در این مراسم از خدمات محمد اسماعیلی و هوشنگ ظریف نیز قدردانی شد.

سابقه هنری

آقای سعید ثابت، سال های متمادی است که در موسیقی ایران فعالیت دارند و خدمات ارزشمندی در این زمینه ارائه داده اند. در ادامه به چند مورد از فعالیت ها و سابقه هنری ایشان اشاره می شود:

  • در "ارکستر ژونس موزیکال" از سال ۱۳۵۰ تا هم اکنون حضور دارند.
  • از سال ۱۳۵۹ تا هم اکنون با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران همکاری دارند.
  • عضو گروه موسیقی "پایور" بوده اند.
  • گروه موسیقی ثابت با مدیریت ایشان اداره می شد.
  • با ارکستر ملی ایران که توسط فرهاد فخر الدینی مدیریت می شد نیز همکاری داشتند.
  • دوره های مختلفی درباره سنتور منتشر کردند.
  • از حضور ایشان در مجموعه ها می توان به پیش درآمد و رنگ فرامرز پایور اشاره کرد.
  • به آموزش و تدریس هنر جویان دانشگاه هنر تهران و دانشگاه جامع علمی - کاربردی نیز مشغول بوده اند.
  • سابقه تدریس در هنرستان موسیقی پسران نیز در کارنامه هنری ایشان به چشم می خورد.

اخلاق خوب علاوه بر تبحر و توانایی سعید ثابت بر کسی پوشیده نیست که موجب شده نه تنها بین هنر دوستان بلکه سایر اساتید ایشان بسیار محبوب هستند.

افزودن دیدگاه جدید