قیمت ویولن والنسیا

ممکن است برای دانستن قیمت ویولن والنسیا و اینکه قیمت کهنه و نو آن در چه رنجی است، بی تاب باشید؛ اما پیش از آنکه درباره قیمت آن با شما حرف بزنیم، و بی تابی تان را آرام کنیم؛ با شما از سرگذشت ویولن حرف خواهیم زد. سرگذشتی زیبا از سازی زیبا با صدایی که زیبایی هم در برابرش سر خم می کند. در فرهنگ نامه کمبریچ پس از آن که ویولن را سازی چوبی دانسته با چهار سیم که بر دسته ای بسته شده اند و با آرشه ای از موی اسب نواخته می شود؛ داده های جالبی درباره ریشه نام ویولن آمده است. اگر برای دانستن قیمت ویولن والنسیا کمی صبر کنید، بخشی از این اطلاعات جالب را با شما در میان می گذاریم.

ویولن در واقع از یک زبان قدیمی تر اقتباس شده است. از کلمه ویتولای لاتینی که خود از کلمه لاتینی قدیمی تر ویتولار آمده است. این کلمه دوم به معنی شادی و آواز شادمانه است و گویا با خدای رومی شادی و شادکامی در در جهان باستان در ارتباط بوده است. کلمه ویتولا در زمانی که زبان لاتین اقتدار خود را از دست داد و زبان های محلی اروپایی رفته رفته نیرو گرفتند، سر از زبان فرانسوی درآورد. در فرانسه قدیم آن را نخست ویله و در قرون وسطی ویول گفتند. این لغت در قرن شانزدهم به همه اعضای خانواده ویول، مشترکا اطلاق می شد.  در نهایت این واژه به ویولن تبدیل شده و به سازی که امروزه می شناسیم اختصاص یافت. گویا قدمت خود ساز به قرن نهم میلادی می رسد. اما نام ویولن از خود ساز جوان تر است. 

دگردیسی های ویولن

سازی که امروزه به نام ویولن می شناسیم، دگرگونی های زیادی را پشت سر گذاشته است. اگر هنوز می توانید برای آگاهی از قیمت ویولن والنسیا کمی دیگر صبر کنید، این را هم بگوییم که در بازه زمانی قرن های شانزدهم تا نوزدهم تغییرات زیادی در این ساز داده شد :

  • برای اینکه ویولن بتواند نت های بالا را بنوازد، در قرن نوزدهم میلادی، صفحه انگشت گذاری آن، بلندتر ساخته شد.
  • به خاطر آنکه ویولن جای خود را رفته رفته در ارکسترهای بزرگ پیدا کرد، صفحه انگشت گذاری با شیب بیشتری ساخته شد، تا حجم صدای آن بیشتر شود.
  • با افزایش پیچ های ویولن در قرن نوزدهم میلادی، دسته همه سازها یک سانتی متر بلندتر شد.
  • زیر چانه ای ساز ویولن در قرن نوزدهم میلادی به دست لوئیس اسپور اختراع شد.

ویژگی های بدنه ویولن

یکی از ویژگی های جالب ویولن، بدنه آن است که به شکل ساعت شنی ساخته می شود. این شکل ساعت گونه در کیفیت صدای ویولن اثری تقویت کننده می گذارد. حتی رنگ لاکی ویولن نیز همین کار را می کند. اگر سازنده ماهری ویولن را ساخته باشد، با کهنه تر شدن ویولن و  همچنین رنگ لاکی آن، صدا رفته رفته زیباتر و باکیفیت تر می شود. به همین خاطر است که سازهای قدیمی صدای گوش نوازتری دارند.

قیمت ویولن والنسیا

قیمت ویولن والنسیا در بازار موسیقی، بین یک میلیون و هشتصد هزار تا شش میلیون تومان معامله می شود. البته قیمت ها در بازار موسیقی متغیر و پرنوسان اند. بهترین کار این است که پیش از خرید از آخرین قیمت ها در بازار روز موسیقی مطلع شوید. 

قیمت ویولن والنسیا در بازار دست دوم فروشی

راستش را بخواهید قیمت این ویولن در بازار دست دوم فروشی و در دیوار تفاوت چندانی با ویولن های نو ندارد. قیمت ها از دو میلیون تومان شروع می شود و تا چهار میلیون تومان بالا می رود.

 

افزودن دیدگاه جدید