فرم صحیح دست ها برای نواختن تنبک

اهمیت فرم دست ها در نوازندگی تنبک

فرم دست ها در نوازندگی تنبک به عنوان یک مهارت چالشی می تواند دغدغه جدی بسیاری از علاقمندان به این ساز جادویی باشد البته باید دانست که تنها شور و نشاط نمی‌تواند به رمزگشایی استعداد موسیقیایی منجر شود. بلکه باید اطلاعاتی درباره جزئیاتی همچون نحوه قرارگیری بدن و انگشتان نیز داشت. چنین چالشی به عنوان وجه مشترک هنرجویان سه تار نیز همواره بیان می‌شود که ممکن است نتوانند انگشتان خود را به برخی پرده های ساز برسانند. اگر مایلید سطح مهارت خود را از مبتدی به حرفه ای ارتقا دهید بطوریکه تنها دانش شما محدود به الفبای اولیه نباشد، پشتکار و تمرین مداوم می‌تواند به عنوان کلید رمز چنین توانمندی بیان شود.

تنبک نوازی هنرمندانه، دغدغه هنرجویان

تنبک نوازی ماهرانه به عنوان یک دغدغه جدی برای علاقمندان این ساز جادویی محسوب می‌شود که مایلند با آموزش اصولی بر جغرافیای ساز نیز مسلط شوند. انتخاب اساتید برجسته که کوله باری از تجربه و دانش را دارند می‌تواند به بازدهی آموزش منجر شود اما زمانی می توان امیدوار بود که شما در یادگیری با چالش‌های متفاوتی دست و پنجه نرم نمی کنید که همواره پشتکار و تمرین را به عنوان یک برنامه روزمره مدنظر قرار دهید.

مطمئنا با گذشت زمان خود نیز احساس شایانی نسبت به پختگی انگشتان، خواهد داشت.

طرز گرفتن تنبک و صحیح قرار دادن دست ها

  • پای چپ کمی جلو تر از پای راست قرار میگرد. پاشنه آن به طرف بالا و پنجه بر روی زمین تکیه میکند. چنانچه از زیرپایی (برای پای چپ) استفاده میکنید به طور طبیعی پا کمی بالاتر قرار خواهد گرفت و نیازی به بلند کردن پاشنه ی پای چپ نخواهد بود.
  • نفیر (گلوی تمبک) روی پای چپ قرار میگیرد.
  • قسمت عقب تنه مماس با ران چپ و قسمت جلوی آن (که پوست به آن چسبیده شده) روی پای راست نزدیک زانو قرار میگیرد.
  • بدین ترتیب تنبک بدون لغزش روی پاها قرار میگیرد و دست ها هنگام فرود آمدن روی پوست کاملا آزاد خواهد بود.
  • دست راست به حالت آزاد ماننددستان فردی که در حال راه رفتن است.
  • از آرنج خم شده و مچ نیز به موازات پوست روی تنبک قرار می گیرد.
  • گودی کف دست راست باید نه زیاد صاف و نه زیاد خمیده باشد <<مانند حالت دست در حین راه رفتن>>
  • مچ دست چپ عقب تر از دهانه بزرگ وساعد آن روی تنه ی تنبک قرار میگیرد.
  • انگشتهای دست چپ هنگام نواختن بطور آزاد از ناحیه مچ خم شده و بر روی پوست فرود می آید. حرکت دست ها روی تنبک باید بدون هیچ گونه انقباضی در عضلات صورت صورت گیرد. یعنی شل شل

مطمئناً پیشکسوتان موسیقی که به عنوان افرادی ماهر این هنر ارزنده همواره یاد می شوند نیز یک شبه مسیر حرفه ای شدن را طی نکرده‌اند بلکه با انجام تمرین و پشتکار توانسته اند استعداد موسیقایی خود را به درستی به تصویر بکشانند.

حال کمتر کسی را می توان یافت که با نوای دلنشین سازهای کوبه ای همچون تنبک آشنا نباشد البته باید پذیرفت مهمترین نکته برای شنیدن آوای دل انگیز در نظر گرفتن شکل صحیح نشستن و انگشت گذاری اصولی بوده که در این نوشتار سعی شده است با مرور نکاتی کمک کرد علاقمندان بتوانند در چنین مهارتی توانمندی لازم را کسب کنند.

کسب مهارت در فرم مطلوب دست ها برای نوازندگی تنبک

تبحر در اجرای فرم مطلوب دست ها برای نوازندگی تنبک یک شبه به دست نمی آید بلکه باید همواره یک برنامه ریزی دقیق برای تمارین را مد نظر قرار داد البته نکات اساسی برای انجام درست تمارین نیز می‌تواند به بازدهی دو چندان منجر شود.

وجود آینه می تواند با سرعت بهتری نقص در انجام تمارین را به هنرجو ارائه دهد بنابراین همواره برای اجرای تمرین آینه های بزرگ را انتخاب کنید تا تسلط بیشتری نسبت به دستان خود داشته باشید تا با مشاهده تفاوت های فرم دستها با فرم استاندارد بتوانید اصلاح را صورت دهید، رفته رفته پیشرفت شایانی به وجود می‌آید که می‌تواند منجر به هماهنگی ذهنی و حرکتی نیز میشود.

تعجلیل داشتن برای اجرای تمرین نیز می‌تواند به عنوان یک آفت جدی عنوان شود بنابراین سعی کنید سرعت کمتری را برای انجام تمارین خود در شروع روند یادگیری مد نظر قرار دهید به ویژه گروه مبتدی که چندان دانش بالایی ندارند می‌تواند به کیفیت نوازندگی آسیب برساند.

بنابراین سعی کنید با خویشتن‌داری و صبوری برای پیاده سازی حرکات اقدام نمایید که می تواند به کنترل ۱۰۰ درصد و تسلط بالا منجر شود.

انتخاب تنبک مناسب نیز می تواند در بهبود وضعیت دست ها تاثیرگذار باشد.

چالش های ناشی از عدم رعایت فرم دستها در نوازندگی تنبک

با ورق زدن تاریخچه موسیقی مطمئنا شواهدی از محبوبیت بالای تنبک به عنوان یک ساز قدیمی و پر تکنیک بدست می‌آید اما حال نیز توانسته افرادی را از نسل های مختلف مجذوب نماید تا قدم در راه آموزش بگذارند و استعداد خویش را نیز رمزگشایی کنند اما نباید فراموش کرد رعایت فرم صحیح دست ها می‌تواند چالش‌هایی را رقم زند به طوری که فرد با تولید اصواتی گوشخراش مسیر کسب دانش حرفه ای را طولانی تر نیز مشاهده کند.

جنس صدای برخاسته از ساز تنبک را می توان به عنوان یک معیار اساسی در زمینه شناخت مهارت نوازنده یاد کرد به طوری که در صورت عدم خلوص و لطافت صدا باید دانست که نسبت به مسیر حرفه ای شدن، چالش‌های مواجه شده است.

آیا میتوان اقدام به اصلاح فرم دست ها پس از چند سال نوازندگی نیز کرد؟

حال که با اهمیت اصلاح فرم دست ها در نوازندگی تنبک آشنا شده اید مطمئنا باید با پشتکار و تمرین، چنین مهارتی را کسب نمایید. البته باید بدانید نیاز است نسبت به دانش خود بازنگری داشته باشید به نحوی که تمام تمارین ساده را نیز به صورت درست اصلاح کرده و اجرا نمایید. بنابراین مهمترین هدف را باید بازنگری نسبت دانش خود بدانید.

افزودن دیدگاه جدید