یادگیری ویولن چقدر طول می کشد؟

پیش از پرداختن به هر موضوعی بهتر است به این نکته اشاره کنیم که یاد گرفتن هیچ مهارت و هنری پایان ندارد. در مسیر آموختن، هرچه یاد بگیریم، مسیرهای تازه ای برای ما باز خواهد شد. با اینحال بعد از سپری شدن مدتی تسلط کافی بر آن خواهیم یافت.

باید از خود بپرسید چقدر می خواهید که یاد بگیرید؟ اگر منظور شما از یاد گرفتن، نواختن یک قطعه در کنار خانواده و دوستانتان است، ممکن است بعد از گذشت شش ماه قادر باشید یک آهنگ را به شکلی قابل قبول اجرا کنید. اما اگر قصد شما از آموختن، نواختن حرفه ای در ارکسترها یا اجراهای عمومی باشد، به زمانی بیش از ۴ یا ۵ سال احتیاج خواهید داشت.

برای اینکه بدانیم یادگیری ویولن چقدر طول می کشد ، ابتدا بهتر است اطلاعات جامعی درباره یادگیری ویولن کسب کنیم .

مرحله اول

مرحله ی اول برای یادگیری ویولن ، مانند یادگیری هر چیز دیگری ، وجود علاقه است .

اگر برای یادگیری هر چیزی از جمله ویولن ، مشتاق باشیم و تمرین و پشتکار داشته باشیم ؛ به راحتی و با سرعت بیشتری می توانیم آن را یاد بگیریم .

 در واقع زمانی که به یادگیری چیزی علاقه ی شدید داشته باشیم ، دیگر فقط رسیدن به پایان راه برایمان مهم نیست  و از لحظه لحظه های مسیر یادگیری لذت می بریم .

مرحله دوم 

خب حالا علاقه را در خود دیدیم ، بعد از کشف علاقه در خود ، باید یک ویولن مناسب تهیه کنیم .

در ابتدای یادگیری لازم نیست که حتما گرانترین و درجه یک ترین ویولن ها را انتخاب کنیم .

 با یک ویولن نسبتا ارزان و ابتدایی شروع می کنیم . زمانی که پیشرفته تر شدیم و شناخت بیشتری به ویولن ها پیدا کردیم می توانیم ویولن خود را عوض کنیم .

برای خرید ویولن مناسب خودمان ،  بهتر است به فروشگاه های ساز برویم و ویولن های مختلف را در دست بگیریم و درجه راحتی خودمان را با ویولن های مختلف بسنجیم و مناسب ترین آنها را از نظر خودمان انتخاب کنیم . 

اگر اطلاعات ابتدایی راجع انواع ویولن ها نداریم ، می توانیم از استاد موسیقی مان کمک بگیریم و با راهنمایی های او ، ویولن مناسب را انتخاب کنیم .

مرحله سوم 

مهمترین چیز در یادگیری ویولن ، انتخاب یک استاد خوب و با تجربه است . 

 استادی که نحوه ی آموزش را به خوبی می داند و با صبر و حوصله است ؛ می تواند محرک خوبی برای یادگیری ما باشد .

تا حالا به این نکته دقت کرده اید که در زندگی ما ، اولین ها بسیار مهم هستند و چه بخواهیم چه نخواهیم در ذهنمان حک می شوند و در ناخودآگاه ما تاثیر گذار هستند .

همه ی ما خاطراتی از اولین معلم و کلاس اول دبستان مان داریم . بعضی از این خاطره ها خوش و متاسفانه بعضی از آن ها ناخوشایند هستند . 

با نگاه کلی به دوران تحصیلی خود می توانیم به این نکته برسیم که خاطره های خوش ،  باعث علاقه ی ما به درس و مدرسه شدند و خاطره های بد ، باعث شدند که ما از درس و آموزش دلزده شویم .

 پس باید دقت زیادی داشته باشیم که اولین استاد ویولن ما ، بهترین استاد ما باشد.

پس حتی اگر به استاد خوب دسترسی حضوری نداریم، بهتر است امکان استفاده ی آنلاین از تعلیمات او را بررسی کنیم. 

بهتر است در شروع یادگیری ، انرژی های منفی را از خود دور کنیم . از همان ابتدا به خود حس خوب داشته باشیم و ایمان داشته باشیم که در آینده ای نه چندان دور ، میتوانیم به خوبی ویولن بنوازیم .

نکاتی که مهم هستند

درست است که برای یادگیری ویولن استاد و نحوه ی تدریس او مهم است ، اما یک هنرجو برای یادگیری نباید فقط به آموزه های استاد ،  بسنده کند.

می توانیم از کتاب های آموزشی کمکی ، برای فهم بهتر و تکمیل آموزش های استاد استفاده کنیم .

 همچنین اگر به تاریخ علاقه مند باشیم ؛ خواندن کتاب هایی که تاریخچه پیدایش ویولن و ساخته شدن اولین و قدیمی ترین نت های ویولن و زندگینامه ویولن نوازان مشهور دنیا ، در آن ها نوشته است ؛ قطعا برای ما جذاب خواهد بود . 

برای درک و به تبع آن یادگیری موسیقی ، باید هوش موسیقیایی و گوش خود را تقویت ببریم .

 برای بالا بردن هوش موسیقیایی خود ؛ علاوه بر گوش دادن به آهنگ های کلاسیک و جدید که ساز تخصصی به کار رفته در آن ویولن است ، باید هر نوع سبک موسیقی ای را گوش دهیم تا گوشمان خوب بشنود .

با مجموع چیزهایی که در بالا گفته شد ، می توانیم نتیجه بگیریم که به طور کلی مدت زمان یادگیری ویولن ، برای افراد مختلف فرق می کند و نمی توانیم یک زمان مشخص را برای همه به کار ببریم.

 ممکن است یک نفر با علاقه ی زیاد ، تمرین مداوم و روزانه  و پشتکار زیاد خیلی زود تر از افراد دیگر ویولن را یاد بگیرد .

آموزش تصویری و آنلاین ویولن

همانطور که میدانید امروزه علم بسیار پیشرفت کرده است . پیشرفت علم ، موجب  پیشرفت هایی در زمینه آموزش و یادگیری نیز شده است .

فایده های آموزش آنلاین

آموزش تصویری و آموزش آنلاین ، مزیت های زیادی برای هنرجویان دارد و باعث راحتی آن ها در زمینه های مختلف شده است . 

برای مثال در گذشته ای نه چندان دور که هنوز اینترنت مانند امروزه پیشرفته نبود ، همه ی امکانات خوب و تمام استادان مطرح موسیقی کشور فقط در پایتخت و شهرهای بزرگ حضور داشتند . 

هنرجویانی که علاقه ی زیادی به یادگیری ویولن داشتند و در شهرهای کوچک و دور از پایتخت زندگی می کردند ، به دلیل دوری راه و دسترسی نداشتن به استاد ، مجبور می شدند از عشق و علاقه ی خود بگذرند .

شاید هنوزم استادان خوب و آموزشگاه های عالی ، بیشتر در شهرهای بزرگ وجود داشته باشند ، اما خوبی الان نسبت به گذشته این است که ؛ با کمک اینترنت و کلاس آنلاین می توانیم به آن ها نزدیک شویم و دیگر احتیاج به حضور جسمی در این کلاس ها نیست .

با پیشرفت اینترنت و رواج آموزش های آنلاین ، می توانیم در خانه و اتاق خود با هر استادی که دوستش داریم و او در هر کجای دنیا باشد ، ارتباط برقراری کنیم .

یکی دیگر از مزیت های آموزش آنلاین این است که کلاس درسی ای که ما داریم ، خیلی محدود به محدوده ی زمانی خاصی نیست . 

برای مثال لازم نیست که در هر هفته ، یکشنبه ها و سه شنبه ها ، ساعت ۱۰ تا ۱۲ به کلاس برویم .

 استاد  فایل شامل آموزش تصویری را برای ما میفرستد ، و  ما هر زمانی که وقت و حوصله ی دیدن و یادگرفتن را داشته باشیم می توانیم ، آن را ببینیم و همزمان با ویولن خود در خانه تمرین کنیم .

برای همه ی ما اتفاق افتاده است زمانی که در کلاس حضوری هستیم ، یادداشت برداری همزمان با حرف های استاد برایمان سخت است . همیشه از بعضی از نکته ها جا می مانیم . 

علاوه بر آن وقتی همه ی هوش و حواسمان را صرف این می کنیم که تمام حرف های استاد را بدون جا انداختن چیزی بنویسیم ، ذهنمان در آن لحظه و در کلاس ، چیزی یاد نمی گیرد . 

اما از خوبی های آموزش آنلاین ویولن این است که ما می توانیم فایل آموزش تصویری را دانلود کنیم و هر چند بار که میخواهیم ، آن را ببینیم و با متوقف کردن فیلم ، می توانیم تمام نکته ها را با آرامش خاطر بنویسیم.

زمانی است که در کلاس احتیاح به توضیحات خیلی بیشتری برای فهم درست داریم . کمبود زمان به ما این اجازه را نمی دهد که از استاد بخواهیم توضیح بیشتری برای ما بدهد .

در اینجا ،  باز آموزش آنلاین به کمک ما می آید . 

می توانیم همزمان با توضیحات استاد ، ویولن را در دست بگیریم و آنقدر تمرین کنیم تا یاد بگیریم ، بدون آنکه استرس و نگرانی تمام شدن وقت کلاس را داشته باشیم .

معمولا در لحظاتی که خوشحالیم ، زمان خیلی زود می گذرد .

زمانی که یک استاد را خیلی دوست داریم و از بودن در کلاس درس آن لذت می بریم ، زمان کلاس او خیلی زود می گذرد .

با گذشت زمان همیشه حسرت می خوریم که کاش می شد دوباره به گذشته برگردیم و بودن در کلاس درس آن استاد را تجربه کنیم و از آموزه های آن بهره ببریم .

اما امروزه با وجود آموزش آنلاین ، دیگر از این قبیل ناراحتی ها را نداریم . به راحتی می توانیم فایل آموزش تصویری را ذخیره کنیم و حتی تا سال ها بعد هم آن را نگه داریم .

پس نتیجه میگیریم  برای یادگیری ویولن در این زمانه که همه چیز به سرعت در حال پیشرفت است ، تنها چیزی که لازم است  اینست که ما به نواختن ویولن ، فقط و فقط علاقه داشته باشیم و واقعا از ته دلمان بخواهیم که آن را یاد بگیریم.

زیرا دیگر نباید نگران یافتن استاد خوب که در شهر ما زندگی کند یا آموزشگاه خوب که نزدیک محل زندگی ما باشد ، باشیم .

تنها چیزی که برای یافتن استاد خوب  لازم داریم ، دسترسی به اینترنت است . 

می توانیم به راحتی و بی هیچ دغدغه ای با جست و جو در سایت ها تمامی استاد ها را از نظر بگذرانیم و بهترین آنها را انتخاب کنیم .

افزودن دیدگاه جدید