تفاوت گیتار الکتریک با گیتار بیس

تفاوت گیتار الکتریک با گیتار بیس عنوان موضوع این مطلب است. گیتار از سازهای بوده که افراد بسیاری را در نسل های مختلف، مجاب کرده است با آموزش اصولی، مهارت کسب کنند و روح را با خلق آثار شگرف، به پرواز درآورند اما فارغ از انتخاب مسیر درست یادگیری، باید جزئیاتی را نیز دانست. فرقی ندارد که شما علاقمند به کدام یک از سبکهای مختلف گیتار هستید بهتر است دانش خود را درباره تفاوت گیتار الکتریک با گیتار بیس افزایش دهید. مطمئناً پشتیبانی با چنین اطلاعاتی کمک می کند تا در خلق آثار تاثیرگذار، بیشتر موفق شوید. 

انواع مختلف گیتار

گیتار را می‌توان از مردمی‌ترین سازها دانست که اقشار مختلف با موسیقی آن دم خور هستند و همواره از غنا و عظمت آن لذت می برند. پیشکسوتان برای تقسیم بندی گیتار، دو گروه اصلی گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک را معرفی کرده اند.

این ساز را نمی توان مربوط به امروز و دیروز دانست بلکه از دیرباز افراد، انس و الفت ویژه‌ای با آن داشتند و همواره ذوق و توانمندی خویش را از طریق نغمه های دلنشین به تصویر می کشاندند اما فراز و فرودهای تاریخی منجر به ابداع انواع مختلفی از ساز گیتار شده است که هر یک علاقمندان مخصوص به خود را دارند.

اگر می خواهید با جزئیات نیز آشنا شوید باید بدانید گیتار کلاسیک و فلامینکو در مجموعه گیتار آکوستیک قرار می‌گیرند در حالی که باید بدانید گیتار الکتریک معمولی، گیتار نیمه آکوستیک و گیتار بیس را در گروه گیتار الکتریک قرار داده اند. 

در این مطلب سعی شده است تا با واکاوی دقیق از راز و رمز هر یک، شما را با اطلاعات کاربردی تر آشنا کرد.

آشنایی با گیتار الکتریک

کاربرد گیتار الکتریک با نوای دل انگیز و اغوا کننده را مرتبط با سال ۱۹۳۰ می‌دانند که توانست با تجلّی بهتر توانمندی نوازندگان، افراد را با چنین سبک گوشنوازی آشنا کند به‌طوری‌که حال طرفداران سبک‌های راک، جاز، بلوز و پاپ از این نوع بیشترین استفاده میکنند.

از مهمترین مشخصات ظاهری باید به داشتن شش سیم اشاره کرد علاوه بر آنکه در قسمت دسته، طراحان فرت‌هایی را نیز تعبیه می‌کنند.

اگر شما همواره از آواهای کسل‌کننده، آزرده خاطر هستید می توانید موسیقی این گیتار را گوش دهید که به دلیل داشتن افکت های متفاوت، همواره نگاهی هیجان انگیز و متنوع را عرضه می کند و حس دلپذیری را بر می انگیزد.

گیتار همواره در گروه نوازی ها به عنوان یک ساز دلنشین یکه تازی می‌کرد اما به دلیل چالش هایی که هنگام اجرای گروهی با ساز های مختلف ایجاد می‌شد آوای آن در بین صدای دیگر سازها همچون درامز و بیس، گم می‌شد به همین دلیل موسیقیدانان با ابداع گیتار الکتریک که این نقص را به خوبی پوشش می داد، تاثیر شگرفی ایجاد کردند.

بدون اغراق می توان ورود گیتار الکتریک به صنعت موسیقی را به عنوان یک گام اساسی برشمرد که کمک کرد تحولی عظیم، رخ دهد بی جهت نیست که توانست تجربه لذت بخشی را برای هنرمندان نوازنده و موسیقی دوستان فراهم کند.

اگر مایلید درباره نحوه کوک استاندارد گیتار الکتریک بدانید، باید این فرآیند را به خاطر بسپارید تا به زیبایی تمام و کمال در عرضه ذوق و توانمندی خود موفق شوید.

  • سیم اول ( High E)
  • سیم دوم (B)
  • سیم سوم (G)
  • سیم چهارم(D)
  • سیم پنجم (A)
  • سیم ششم (Low E)

آشنایی با گیتار بیس

آموزش سینه به سینه از اساتید برای آموختن تکنیک ها و مفاهیم نوازندگی در گذشته بسیار مرسوم بود. اما حال نمی توان بدون پیگیری آموزش اصولی، به چنین مهارتی دست یافت که تسلط بر جغرافیایی ساز نیز ممکن باشد. گیتار بیس را می‌توان از خانواده سازهای زهی دانست که آمپلی فایر در تقویت اصوات برخاسته از آن نقش اساسی دارد.

از متداول ترین مدلهای که دربین هنرمندان با استقبال استفاده می شود، می توان گیتار بیس ۴ سیم را اشاره کرد اما دیگر مدل ها که دارای ۵ یا۶ سیم نیز هستند، هر یک طرفدارانی دارند.

اغلب افرادی که ممکن است چندان دانش بالایی درباره موسیقی نداشته باشند، تفاوت گیتار بیس و گیتار الکتریک را درک نکند اما خلق صداهایی با فرکانس پایین با کمک گیتار بیس صورت می گیرد.

با ورق زدن تاریخچه موسیقی مطمئناً شاهد محدودیت آن بین هنرمندان در دهه پنجاه میلادی خواهید بود که نوازندگان آن را بر ساز کنترباس ترجیح می‌دادند.

چنین انتخابی بی ارتباط با چالش هایی همچون ابعاد و سنگینی وزن ساز کنترباس نیز نبوده است که فرد را برای حمل با سختی هایی مواجه می کرد البته برخی نیز از ضعف صدای تولیدی آزرده خاطر بودند و چندان قدرتی برای اجرای زنده دیده نمی شود.

استفاده از آمپلی فایر توانسته به زیبایی تمام کمال نواهای دلنشین ساز را تقویت کند علاوه بر آنکه استفاده از آن با مشکلاتی همراه نیست، بنابراین حمل به راحتی صورت میگیرد.

اگر شما مایلید با شناخت گیتار بیس انگیزه قدم زدن در وادی هنر را کسب کنید. باید بدانید که هنرمندان صاحب سبک، یک تقسیم بندی صورت دادند که فرت دار و بدون فرت را معرفی کرده‌اند که اساس فرت گذاری برحسب پرده بندی موسیقی کلاسیک غربی رایج شده است.

از مهمترین خصوصیات باید فواصل نیم پرده فرت با فرت بعدی را مد نظر قرار دهید.

اساتید برجسته گیتار برای آموزش در سطح کوچک استانداری گیتار بیس، چنین حالتی را معرفی می کنند:

سیم۱: G (سل)

سیم۲: D (ر)

سیم۳: A (لا)

سیم۴: E (می)

تفاوت گیتار الکتریک با گیتار بیس

محبوبیت ساز گیتار بر کسی پوشیده نیست به طوری که علاقمندان بسیاری در تلاشند، مفاهیم و تکنیک های اصولی این ساز جذاب و جادویی را بدانند.

گیتار الکتریک و گیتار بیس شاید در نگاه نخست بسیار شبیه به هم به نظر برسند اما باید تفاوت‌های ظاهری را نیز دانست. از جمله داشتن ۶ سیم برای گیتار الکتریک، برخلاف گیتار بیس که دارای چهار سیم است. استفاده از آمپلی فایر برای تقویت صدا از دیگر وجوه مشابه است اما باید تفاوت های جزئی در زمینه صدا را نیز مدنظر قرار داد. هنرمندانی که همواره از گیتار الکتریک استفاده می کنند تجربه لذت بخشی را از نواختن نت های تاثیرگذار با کمک، افکت را بیان می‌کنند اما کاربرد گیتار بیس را اغلب باید برای نواختن فرکانسهای پایین دانست که مرتبط با پایه موزیک است.

افزودن دیدگاه جدید