تربیت صدا با چند نکته ی ساده برای خوانندگان مبتدی

برای سالم نگه داشتن صدای خود برای مصاحبه‌ها، اجراها و سایر کارهایی که انجام می‌دهید، چه اقداماتی لازم است؟

در این مقاله به تعدادی از این اقدامات پیشگیرانه و تمریناتی برای گرم کردن صدای خود پرداخته‌ایم.

صدا و بدن خود را درست مانند یک ورزشکار آموزش دهید

تکنیک آواز خواندن را بیاموزید، از صدا زیاد استفاده نکنید، استراحت کافی داشته باشید، یک رژیم غذایی متعادل و سالم را دنبال کنید. خوانندگان مانند ژیمناستیک کاران آوازی هستند که باید در صدای خود انعطاف پذیری بالایی داشته‌ا باشند. ژیمناست‌ها افرادی بسیار منظم هستند که ساعت‌ها وقت خود را صرف تمرین می‌کنند بنابراین احتمال آسیب دیدگی آنها بسیار بیشتر از عموم مردم است. خوانندگان حرفه‌ای نیز با برخی از این خطرات دست و پنجه نرم می‌کنند پس باید یک برنامه تمرینی منظم را با فواصل زمانی برای استراحت رعایت کنند تا فارغ از ژانر موسیقی که اجرا می‌کنند همیشه در یک سطح مطلوب قرار داشته باشند.

صدای خود را پیدا کنید

تلاش برای تقلید از صدای شخص یا سبک آواز خواندن دیگران باعث می‌شود شما خارج از محدوده فیزیولوژیک یا سطح مهارت صوتی فعلی خود بروید که این کار ممکن است در نهایت منجر به آسیب صوتی شود. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که نباید از صدا یا سبک آواز خواندن دیگران تقلید کنید چراکه شما می‌خواهید ستاره بعدی باشید نه یک کپی بردار.

سرعت خود را بدست آورید

 هنگامی که در حال آماده شدن برای یک نمایش یا مصاحبه هستید، باید سرعت خود و ولوم صدای خود را افزایش دهید برای این کار نیاز به آمادگی قبلی دارید. به این فکر کنید که یک روز در هفته و به مدت ۵ ساعت تمام در باشگاه ورزش کنید این کار نه تنها باعث پیشرفت و عضله سازی شما نمی‌شود بلکه ممکن است به شما آسیب نیز برساند. آواز خواندن نیز این چنین است. شما باید بصورت روزانه و به مدت (۳۰-۴۵ دقیقه) تمرینات آوازی انجام دهید تا به تدریج در عضلات آوازی خود استقامت ایجاد کنید.

از رفتارهای واکنشی مانند فریاد زدن، جیغ زدن، بلند صحبت کردن پرهیز کنید

وقتی بلندی صدای خود را افزایش می‌دهید، چین‌های صوتی شما با شدت بیشتری به هم برخورد می‌کنند (دقیقاً مانند دست زدن). پس از مدتی، چین‌های صوتی شما شروع به واکنش در برابر ضربه می‌کنند و متورم و قرمز می‌شوند و حتی ممکن است برای مدتی صدای خود را از دست بدهید.

آبرسانی کافی

حتماً در طول روز مقدار زیادی نوشیدنی غیر کافئین دار بنوشید. اگرچه چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید تاثیری بر چین‌های صوتی شما وارد نمی‌کند، اما آبرسانی کافی به دهان باعث می‌شود که مخاط دهان روان‌تر شود.

در ادامه نکاتی که برای آواز خواندن، خصوصا آوازهای ایرانی اصیل، مفید و کارآمد هستند را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

شیوه‌های مختلفی برای تربیت صدا وجود دارد، از جمله:

گرم کردن صدا

تارهای صوتی شما، در هنگام آواز خواندن تحت فشار قرار می گیرند، بنابراین گرم کردن تارهای صوتی قبل از شروع آواز، مانع از صدمه دیدن این تارها خواهد شد. برای گرم کردن تارهای صوتی، با دهان خود دم و بازدم انجام دهید، وقتی احساس کردید شش هایتان خالی شده است، با آوازهای پایین آغاز به خواندن کنید.

کنترل تنفس

زمانی که روی تنفس خود کنترل دارید، قادر خواهید بود نت های طولانی را راحت تر اجرا کنید و مانع از صدمه دیدن صدایتان بشوید. آهنگی را انتخاب کنید که می توانید آن را یک نفس بخوانید و سپس با صدایی آرام شروع به خواندن کنید. کم کم صدای خود را بالاتر برده و تا زمانیکه احساس راحتی می کنید، ادامه دهید.

سعی کنید به جریان هوا اجازه دهید تا در بدن شما جاری شود. نکته ی مهم این است که به جای نفس کشیدن از سینه، باید از دیافراگم خود نفس بکشید.

برای این کار می توانید به سادگی یک دستتان را روی سینه ی خود، و دست دیگرتان را روی دیافراگرامتان قرار دهید و شروع به آرام نفس کشیدن کنید. تنفس شما زمانی صحیح است که دستی که روی سینه قرار دارد، تکان نخورده، و دستی که روی دیافراگم قرار دارد به آرامی به جلو و عقب حرکت کند.

نمایش دادن درست صدا به دیگران

شما به عنوان یک خواننده باید بدانید چگونه صدای خود را به نمایش بگذارید و چطور آن را به مخاطبان نشان دهید. شما باید تمام تمرینات آوازی،تمرینات کنترل صدا و کنترل تنفس، و تنفس بوسیله ی دیافراگم را انجام دهید، تا بتوانید با صدای خود مخاطب را جذب نمایید.

آمادگی برای اوج صدا

از مهم ترین نکات خوانندگی، آمادگی صدا در اوج است. برای بهبود کیفیت اوج صدای خود، می توانید از طریق نواختن سریع و پشت سر هم نت هم نت های موسیقی این کار را انجام دهید. برای این تمرین می توانید از یک پیانو یا کیبورد استفاده کنید. همیشه در ذهن داشته باشید که از رموز موفقیت یک خواننده ی خوب، اوج صدای خوب است.

گام صوتی

پیش از تمرین گام های صوتی بلندتر، صدای خود را حتما گرم کنید. گرم کردن صدا، باعث می شود بتوانید اوج صدای خود را بشناسید و به تارهای صوتی خود صدمه ای وارد نکنید. به مرور و در طول تمرینات، بطور مثال هر هفته، گام های بلندتری را تمرین کنید.

استفاده از تکنیک های آواز خوانی

به عنوان یک خواننده باید سعی کنید و بیاموزید که چطور موسیقی را با یک یا چند گام صوتی بخوانید. باید بتوانید در زمان تغییر گام، به آسانی این کار را انجام دهید و یکپارچگی آواز و سیالیت صدایتان تغییری نکند.

تمرینات آزمایشی

آواز خواندن به شکل تمرینی باعث پختگی و جذابیت صدای شما می شود. بنابراین آهنگ مناسب با بازه ی صدای خود را انتخاب کنید و آن را به صورت تمرینی بخوانید.

حفظ ژست و استایل مناسب در هنگام آواز

استایل بدنی درست و مناسب در زمان آواز خواندن، باعث می شود جریان هوا در بدن شما به خوبی جریان داشته باشد.

آواز خواندن با احساس

سعی کنید یاد بگیرید احساسات خود را در هنگام آواز خواندن ابراز کنید. نشان دادن صادقانه ی احساسات، می تواند تاثیر زیادی بر مخاطبان بگذارد.

چگونه می توانید در مسیر خوانندگی، قدم هایی محکم و بلند بردارید

افراد زیادی تصور می کنند، خوانندگی استعدادی مادرزادی است و فقط عده ی محدودی از این موهبت برخوردارند. درصورتیکه اینطور نیست. واقعیت این است که برای تبدیل شدن به یک خواننده ی حرفه ای، استعداد فقط یکی گزینه ها است. مواردی که شما را در این مسیر پیش می برند، تلاش و پشتکار مداوم، تعهد، داشتن شور و شوق، و آموزش و تمرینات مناسب است.

از نکات دیگر برای تبدیل شدن به یک خواننده ی خوب، نداشتن احساس خجالت و شرم است. اگر می خواهید خواننده شوید و عقیده دارید پتانسیل آن را دارید، سعی کنید خجالتی نباشید، شجاع باشید و قدم به قدم در این مسیر گام بردارید.

بهترین مسیر یادگیری آواز و خوانندگی

راه های متعددی برای پیشرفت در مسیر آوازخوانی وجود دارد. درصورتیکه مشکل مالی ندارید، می توانید از راهنمایی یک معلم خصوصی آواز بهره ببرید. هرچند داشتن یک معلم خصوصی هزینه ی زیادی خواهد داشت، اما در نگه داشتن شما در مسیر درست یادگیری کمک شایانی خواهد کرد. استفاده از دوره های آموزش آنلاین موسسه خنیاگر می تواند بسیار به پیشرفت شما، و جلوگیری از اشتباهات احتمالی کمک کند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید