خرید تنبک با قیمت مناسب

راهنمای خرید انواع تنبک با قیمت و کیفیت مناسب

چکیده

راهنماهای خرید همیشه این نکته را یادآور می‌شوند که فقط با تکیه بر برند محصول خرید نکنید، یکی از روش‌های خوبی که می‌توانید در خرید تنک بکار ببرید این است که به فاکتورهای معین شده برای یک تنبک خوب تسلط کافی داشته باشید و اینکه به فروشنده‌ای که از او خریداری می‌کنید اعتماد داشته باشید و اورا بشناسید، خرید تنبک را خودتان انجام دهید، به هیچ عنوان از استادتان نخواهید که او این کار را برایتان انجام دهد یا اگر فروشگاهی را به شما معرفی کرد و برای خرید رفتید نگویید که از طرف فلانی آمده‌ام، بیان این موضوع بدون داشتن اعتماد کافی به استاد نیز ممکن است به ضررتان تمام شود.
در این مقاله قصد داریم شما را در این مورد بیشتر راهنمایی کنیم.

اجزاء اصلی تنبک چیست؟

پوست، دهانه‌ی بزرگ، نفیر/گلویی، دهانه کوچک.
لازم است که قبل از خرید یک تنبک خوب با اجزاء آن آشنا شده و آن هارا بشناسید، چراکه اگر فروشنده را نمی‌شناسید باید اجزائی که در بالا ذکر کردیم را خودتان تست کرده و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.
بدنه اصلی (تنه): در گذشته بدنه تنبک را از چوب، سفال و گاهی فلز می‌ساختند، اما امروزه از چوب برای ساختن بدنه استفاده می‌کنند، می‌توان از حلقه در انگشت‌های وسط دستان برای زدن ضربه روی پوست دهانه بزرگ که به تنه تنبک چسبیده است استفاده کرد پوست ضخیم شتر یا گوساله صدایی بم و پرحجم تولید می‌کنند ولی پوست گوسفند، بره و بز که معمولاً نازک‌ترند برای ایجاد صدای جیغ بهترند و با کشیدن حلقه روی شیارهایی که روی تنه وجود دارد، می‌توان شیرین کاری‌های جالب و صداهای زیبایی را به اجرا درآورد.

محدوده قیمت تنبک

اینکه چه مبلغی را برای خرید یک ساز خرج کنید به بودجه شما بستگی دارد، حداقل قیمتی که می‌توان برای یک تنبک تعیین کرد ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد، به عبارتی شما با این مبلغ می‌توانید یک تنبک متوسط خوب بخرید. حتماً باید قبل از خرید تنبک از مربی خود در باب تهیه نوع تنبک مشاوره بگیرید و با توجه به پیشنهاد ایشان اقدام به خرید ساز کنید، سعی کنید ساز مورد نظرتان را از سازندگان اصلی تهیه کنید زیرا مطمئن‌تر و به صرفه‌تر است. قیمت ساز توسط سازنده آن تعیین می‌شود و به فاکتورهای مختلفی از جمله جنس پوست و چوب بستگی دارد، مسلماً تنبک طلقی قیمت پایین‌تری نسبت به تنبک با پوست طبیعی و کیفیت بالا دارد. رنج قیمت تنبک از ۶۰۰ هزارتومان تا ۴ میلیون تومان متفاوت است و از مبتدی تا حرفه‌ای تقسیم بندی می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری تنبک

یک تکه بودن، بدون گره و ترک بودن یک ساز امری بسیار مهم است، مخصوصاً درباره سازی مانند تنبک یک تکه بودن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بارها دیده شده که بعضی تنبک‌های ساخته شده با چوب‌های چند تکه در پوست اندازی مجدد دچار ترک شدند، به همین دلیل است که توصیه می‌شود از سازهای خاتم کاری استفاده نکرده و از خرید آن‌ها خودداری کنید. چراکه این نوع چوب تاثیری بر کیفیت صدای تنبک نداشته و صرفاً جنبه تزیینی دارد و شما را مجبور می‌کند هزینه‌ی بیشتر برای خرید آن بپردازید.

جنس تنبک

تنبک را از گل پخته و چوب می‌سازند، این ساز از میان تمام سازهای ضربی موسیقی در ایران کامل‌ترین ساز شناخته شده است. از دیرباز تاکنون در زورخانه‌ها از نوع گلی آن بکار برده و می‌برند و برای اینکه مقاومتش را بیشتر کنند روی آن را پوست گوسفند می‌اندازند.
تنبک از دو قسمت استوانه‌ای شکل تشکیل شده است، قسمت اول (استوانه بالایی) دارای قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر و طول ۴۵ سانتی متر است و روی سطح بالایی آن پوست کشیده شده و از پایین به قسمت دوم متصل شده، قسمت دوم (استوانه پایینی) باریک‌تر است که در انتهای خود کمی گشادتر و منتهی به دهانه‌ای باز می‌شود، تنبک معمولی از چوب ساخته می‌شود.
شیرانی و حلمی دو نوع مارک از تنبک‌ها هستند که با سرما و رطوبت سازگار بوده و در استان‌های شمالی و مرطوب کشور کاربرد گسترده‌ای دارند.

مارک‌های مختلف تنبک

همگان می گویند بهترین تنبک‌ها در شیراز ساخته می‌شوند اما بسیاری از سازندگان تنبک هستند که محصولاتی با کیفیت عالی تولید می‌کنند اما نام آشنا نیستند، بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان باتوجه به مارک یا شخص سازنده تنبک در باره کیفیت آن اظهار نظر کردو باید آن را با فاکتورهایی که برایتان شرح دادیم حتماً امتحان کرد، با این وجود تنبک‌های شیرانی و حلمی از بهترین تنبک‌های شناخته شده است.
توصیه ما به شما برای تصمیم گیری بهتر بدین شرح است:

  • افراد مبتدی به ترتیب اولویت باید از تنبک حلمی مدل ترکه‌ای قهوه‌ای با پوست شتر به سایز ۲۸ و نیز تنبک شیرانی مدل E-R توصیه می‌شود.
  • افراد متوسط به ترتیب اولویت باید از تنبک شیرانی مدل S-H و تنبک شیرالی سه مهر و تنبک حلمی مدل چند تکه‌ای با پوست شتر به سایز ۲۸ استفاده کنند.
  • افراد حرفه‌ای نیز به ترتیب اولویت باید از تنبک شیرانی مدل S-H و تنبک سه مهر و تنبک حلمی متوسط یک تکه استفاده کنند.

مجدداً این نکته را متذکر می‌شوم که در میان همین مارک‌های معروفی که نام بردیم هم تنبک با کیفیت پایین اخیراً به میزان قابل توجهی افزایش یافته و مارک‌هایی گمنام هم وجود دارند که تنبک‌هایی با کیفیت فوق العاده بالا تولید می‌کنند، حتماً به فاکتورهای ذکر شده در این مقاله هنگام خرید توجه کنید و مارک هارا در اولویت سوم و چهارم قرار دهید.

نظرات کاربران حرفه‌ای در این زمینه در فضای مجازی

تنبک‌ها توسط تنبک سازها در درجات مختلفی ساخته می‌شوند، اما شما می‌توانید تنبک مورد نظر خود را از آقای حلمی خریداری کنید، چراکه علاوه بر قیمت مناسب، تنبک‌هایی متنوع و با کیفیت بالا می‌سازد و همه نوع و طرحی از تنبک را داراست، به طوری که می‌توان با ۵۰ هزارتومان یا حتی کمتر هم سازی تهیه کنید که کارتان را راه بیندازد، واسطه‌ها قیمت هارا به شکل قابل توجهی بالا می‌برند، بهتر است برای تهیه ساز به خانه ایشان رفته و مستقیماً از خودشان بخرید، به عقیده بنده سازهای حلمی جوابگوی مشکلات احتمالی هستند و نیاز نیست پول بیشتر برای تهیه ساز دهید صرفاً برای اینکه ساز خوب خریداری کرده باشید، به هر حال تصمیم با شماست.
 

افزودن دیدگاه جدید